Špecifický cieľ: 1.2.2 Rast výskumno-vývojových a inovačných kapacít v priemysle a službách
Oprávnení žiadatelia:
Aktívne podnikajúce fyzické a právnické osoby s priemyselnou výrobou v súlade s RIS 3 SK pre domény Dopravné prostriedky pre 21. storočie, Priemysel 21. storočia, Zdravé potraviny a životné prostredie.
- osoby zapísané v obchodnom registri;
- osoby, ktoré podnikajú na základe živnostenského oprávnenia,
ktoré sú:
- registrované na území SR a zároveň
- od vzniku ktorých ku dňu predloženia ŽoNFP uplynulo minimálne 36 mesiacov a zároveň
- ku dňu predloženia ŽoNFP majú v predmete podnikania zapísané činnosti v súlade so zameraním projektu, pričom:
- žiadatelia, ktorí prostredníctvom projektu realizujú počiatočnú investíciu vo forme založenia novej prevádzkarne alebo diverzifikácie výroby prevádzkarne na výrobky, ktoré sa predtým v prevádzkarni nevyrábali, musia mať v predmete podnikania zapísané činnosti v súlade so zameraním oblasti/odvetvia hospodárstva, v ktorom sa projekt realizuje najneskôr v deň predloženia ŽoNFP.
- žiadatelia, ktorí prostredníctvom projektu realizujú počiatočnú investíciu vo forme zásadnej zmeny celkového výrobného procesu existujúcej prevádzkarne musia mať v predmete podnikania zapísané činnosti v súlade so zameraním oblasti/odvetvia hospodárstva, v ktorom sa projekt realizuje najneskôr 12 mesiacov pred vyhlásením výzvy. a zároveň
- sú účtovnou jednotkou v zmysle § 1 zákona o účtovníctve a disponujú účtovnými závierkami za posledné dve účtovné obdobia.
V rámci tejto výzvy sú oprávnenými žiadateľmi:
- mikro, malé a stredné podniky, veľké podniky.
Oprávnené aktivity:
Nákup dlhodobého majetku a softveru za účelom inovácie produktu a/alebo procesu prostredníctvom kombinácie uvedených minimálne 3 prvkov inteligentných riešení .
Výzva podporuje 3 kategórie prvkov inteligentných riešení:
Kategória 1 - Synergické a pokročilé inteligentné riešenia (povinná kategória):
- Pokročilá telematika – vyspelé komunikačné riešenia s využitím špeciálnych rádiotechnológií, pre prenos informácií vo výrobných a prepojených intralogistických priestoroch ako fyzická realizácia komunikácie v rámci smart riešení.
- Kolaboratívna robotika – riešenia v priemyselnej automatizácii, ktoré pracujú s využitím automatických zariadení, ktoré dokážu opakovane a vo vysokej kvalite vykonávať činnosti v priemyselnej výrobe v tesnej blízkosti človeka, bez nutnosti využitia fyzických prvkov ochrany a oddelenia robota od pracovníkov.
- Kyber-fyzikálne systémy (CPS) - riešenie, vytvorené ako komplexné sústavy zariadení a riadiacich prvkov, ktorých prepojením vzniká základná báza pre Inteligentný priemysel. V spojení s vysoko výkonným softvérom a špeciálnymi užívateľskými rozhraniami umožňujú komunikáciu medzi výrobnými a manipulačnými zariadeniami na viacerých úrovniach a v reálnom čase reagujú na potreby výrobného procesu.
- Digitálne dvojča (Digital Twin) - inteligentné riešenie, ktoré funguje s využitím digitálnej kópie fyzického objektu a procesu (výrobku a výroby a súvisiacich činností) za účelom optimalizácie jeho činnosti v reálnom čase.
- Autonómne manipulačné a intralogistické zariadenia - Bezobslužné manipulačné, resp. manipulačno-mobilné zariadenia vnútornej logistiky (intralogistiky), ktoré zabezpečujú toky materiálu a výrobkov vo výrobných priestoroch podniku bez účasti človeka, navádzané rádiokomunikačnými zariadeniami signálom, GPS a inými systémami s bezdrôtovou, resp. bezdotykovou komunikáciou, s vysokou mierou flexibility.
- Komplexné riešenie kybernetickej bezpečnosti výrobnej haly, automatizovanej linky alebo technologického celku - komplexné riešenie ochrany fungovania inteligentného priemyselného systému pred bezpečnostnými a kybernetickými hrozbami rôznych typov.
- Exponenciálne technológie - riešenia, ktoré pracujú s vyspelými priemyselnými technológiami (biotechnológie, neurotechnológie, nanotechnológie, senzoring, umelá inteligencia, pokročilá robotika, drony, 3D tlač a bezdotykové meranie), s viacnásobným inteligentným prvkom alebo kombináciou prvkov pre vyššiu mieru automatizácie procesu alebo riadenia s prvkami umelej inteligencie.
Kategória 2 - Pokročilé inteligentné riešenia:
- Priemyselné kamerové systémy (Machine Vision), strojové videnie, počítačové videnie - Systém, ktorý umožňuje digitalizovať produkt alebo iný objekt do podoby digitálneho obrázku, ktorý možno analyzovať s využitím softvérových nástrojov.
- Riešenie kybernetickej bezpečnosti jednotlivého zariadenia, alebo technologického celku - riešenie ochrany fungovania inteligentného priemyselného stroja, zariadenia alebo jednotlivého technologického celku pred kybernetickými hrozbami rôznych typov.
- Digitalizácia výrobného procesu - inteligentné riešenie, ktoré vychádza z použitia integrovaného počítačového systému, zloženého zo simulácie, trojrozmernej (3D) vizualizácie, analýz a rôznych nástrojov určených pre spoluprácu pri tvorbe výrobku a výrobného procesu.
- 3D skenovanie - inteligentné riešenie, ktoré pracuje s využitím digitálneho snímacieho zariadenia na vytvorenie trojdimenzionálneho digitálneho obrazu priestorov a objektov vo výrobe, logistike a ďalších priestoroch priemyselných objektov a v nich inštalovaných technických prvkov a technológií.
- Automatizácia výrobného procesu - inteligentné riešenie, ktoré predstavuje komplexný cieľavedomý proces zavádzania automatických strojov, zariadení a riadiacich postupov, umožňujúcich plne alebo vo vysokej miere vykonávať priemyselné činnosti len s využitím samočinných strojov a iných zariadení, s úlohou človeka v nastavovaní, programovaní, kontrole a servise.
- Robotizácia výrobného procesu - riešenia v priemyselnej automatizácii, ktoré pracujú s využitím automatických zariadení, ktoré dokážu opakovane a vo vysokej kvalite vykonávať činnosti v priemyselnej výrobe.
- Rozšírená realita - inteligentné riešenie, ktoré pracuje s technológiami, umožňujúcimi integrovať reálny obraz sveta o umelo vytvorené objekty. V kontexte Priemyslu 4.0 sa s ich využitím počíta najmä v logistickej obsluhe výroby.
Kategória 3 - Zariadenia a systémy s inteligentnou podporou:
- Základná automatizácia jednotlivého procesu - inštalácia výrobných, manipulačných a iných zariadení, ktoré sú vybavené pomocným systémom, využívajúcim inteligentné riešenie (napr. automatický podávač alebo polohovadlo).
- Nové senzory - inštalácia a využitie technológie na zber a analýzu dát v rôznych oblastiach, ktoré reagujú na požiadavky inteligentných technológií, napríklad. priemyselného internetu vecí, bezdrôtového prenosu dát, a ďalších.
- Big Data - implementácia procesu a využitie zariadení a softvéru, ktoré umožňujú zber a analýzu veľkého množstva údajov v reálnom čase pre optimalizáciu obchodných modelov, procesov a riadenie životného cyklu, na ktoré nestačia dosiaľ využívané tradičné databázové nástroje, ale vyžadujú si využitie špeciálnych dedikovaných systémov.
- Dátové centrum - inštalácia špecializovanej zostavy funkčných zariadení (serverov, počítačov) a nevyhnutnej technickej infraštruktúry, určená pre uchovávanie a správu dát. Pre potreby smart riešení musí poskytovať dostatočnú pamäťovú a výkonnostnú kapacitu a prepojenia pre funkčné využitie.
- Cloud pre Smart Industry - Informačné - komunikačné riešenia, ktoré poskytujú cez internet dostupnú pamäťovú kapacitu v množstve a technickej kvalite, aká umožňuje využívať rôzne softvérové a komunikačné riešenia online.
- Autonómne a semiautonómne intralogistické systémy - napríklad mobilný robot, automaticky riadené dopravné zariadenie, ktoré sa vie pohybovať podľa značiek alebo vodičov umiestnených v podlahe, prípadne používa laser na sledovanie optických symbolov
- Podnikový informačný systém so Smart modulmi - (Enterprise Resource Planning – ERP) – softvérový nástroj na evidovanie a plánovanie podnikových činností s pomocou informácií. Umožňuje strojovo spracovať a integrovať kľúčové podnikové procesy, napríklad prijímanie objednávok, plánovanie činností, evidenciu zásob a všetky finančné informácie.
- Výrobné informačné systémy - (Manufacturing execution systems – MES) – softvérové nástroje a fyzická infraštruktúra, ktoré tvoria funkčné väzby medzi podnikovými informačnými systémami a systémami pre riadenie a automatizáciu fyzickej výroby, vrátane fyzických produkčných procesov.
- Systémy riadenia životného cyklu výrobku (Product Lifecycle Management Systems - PLM) - informačná platforma, ktorá obsahuje základné technické, výrobné, marketingové a servisné dáta o výrobku. Umožňuje tvoriť a sledovať procesy spojené, s tvorbou výrobkov, s návrhom výrobných a logistických procesov
Prediktívna údržba (Predictive Maintenance - PdM) - nástroj, ako pomocou štatistických metód, využitia digitálnych dát z prevádzky a technických informácií o fungovaní strojov umožňuje rozšíriť a spresniť existujúce plány údržby.
Intenzita pomoci:
Miesto realizácie projektu
|
Žiadateľ
|
Intenzita pomoci
|
Nitriansky kraj,
Trnavský kraj,
Trenčiansky kraj
|
Mikro a malý podnik
|
45 %
|
Stredný podnik
|
35 %
|
Veľký podnik
|
25 %
|
Banskobystrický kraj
Žilinský kraj
Prešovský kraj
Košický kraj
|
Mikro a malý podnik
|
50 %
|
Stredný podnik
|
45 %
|
Veľký podnik
|
35 %
|
Oprávnené územie: Celé Slovensko mimo Bratislavského kraja.
Pre viac informácií k tejto výzve nás neváhajte kontaktovať.